Bitcoin’in Geleceği

0
17

Bitcoin yatırımcıları için tüm gözler 10 Aralık ve 18 Aralık arasında olmalıdır.

İşte bu tarihte ilk defa CBOE ve CME Group tarafından bitcoin vadeli işlemleri başlayacak.

Önümüzdeki birkaç gün içinde bitcoin Chicago borsası piyasasında işlem yapmaya başlayacak ve küçük yatırımcılar için önemli bir nokta.

Bitcoin 2017 başında 1000$ bile değilken 2017 Aralık itibariyle 12000$ civarına gelmiş durumda. Bu bazı yatırımcılar için cezbedici, hala içinde bulunan yatırımcılar için de realizasyon için bir handikap sürecidir. Acaba bitcoin ne zaman bu zirve çıkışını tersine çevirir?

Esasen, bitcoin’in nakit piyasası nehir gibidir. Akışı sabitlere bağlıdır ve bu nedenle genellikle bir yönde akar. Ve artık bu sularda küçük yatırımcılar (balıklar) olduğu gibi katil balinalar da yer etmiştir. Geleceğin pazardaki deniz hayatı o kadar kolay değildir.

Pekala, yeterince deniz analojisi …

Değişen gelgitler

Slack, Reddit ve Telegram’daki bit paylaşım forumlarından birinde yolculuk yapın ve bir vadeli işlem piyasasının ortaya çıkışı ile birlikte bitcoinin değeri hakkında genel mutluluk ve iyimserlik var.

Bu, vadeli işlem piyasalarının nasıl işlediğinin anlaşılmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Vadeli işlem piyasalarının nakit piyasasına benzer bir şekilde çalıştığı yönünde yanlış yönlendirilmiş bir algı var. Aslında, her iki pazarın çapı tersidir.

Nakit piyasaları (örneğin, borsalar ve döviz borsaları) öncelikle iyimser kişilerle doldurulur. Öte yandan, vadeli ticaret piyasalarında kötümser olanlar var.

Başka bir deyişle, nakit piyasaları yatırımcılar için yaratılmış, vadeli piyasalar ise riske karşı korunmak için yaratılmıştır. Yatırımcılar nakit piyasalarına giriyor çünkü varlıkların değerinin artacağına inanıyorlar. Hedgers, varlık fiyatının onlara karşı hareket etmesini istemediği için vadeli işlem piyasasına giriyor. Zaten var olan varlığa sahip değilseniz, nakit piyasalarında “satabilirsiniz”. Hatta kısa satıcılar bu varlıkları kısa devre yapmadan önce sahiplerden borç alıyor.

Vadeli işlem piyasasının böyle bir kısıtlaması yok. Altta yatan varlığın sahibi olup olmadığınızı satabilirsiniz. Bir mısır çiftçisi futures kontratını satıyor çünkü fiyat düşebilir ve nihayetinde hasat ettiği zaman mısır için bir fiyat garantisi istiyor diye korkuyor.

Mısır kullanan bir üretici, vadeli bir kontrat satın alıyor çünkü mısırın fiyatının artacağından ve mısır için ödediği fiyatı sınırlamaktan korkuyor.

Hem alıcı hem de satıcılar kendi yolunda kötümser.

Keşfedilmemiş sular

 

Fiyatını sabit tutmak için geriye kalan tek grup ve belki de fiyatın yükselmesine neden olan spekülatörler grubudur. Madencilerden ve parazitlerden farklı olarak, spekülatörler hem boğalar hem de ayılardan oluşacak. Çoğunlukla, boğaların gücünü nakit piyasasında gördük, ancak vadeli piyasanın piyasaya sunulmasına kadar ayıların gücünü görmedik.

Ayılar boğaları bastırır mıydı? Tersine? Kimse bilmiyor. Futures’ların piyasaya sürülmesi bit fiyatının yükselmesine neden olacak mı? Kimse bilmiyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here