Bulgaristan’da Bankalar, Kripto Borsası Hesaplarını Bloke Ettiler

0
49

Dün öğleden sonra Bulgaristan’daki birkaç büyük banka, ülkenin dijital para borsalarının hesaplarını feshetti. Bankalar, uluslararası Bitcoin borsalarına yapılan ve bundan yapılan transferleri de engelliyor. Ülkenin etkilenen borsaları hizmetlerini geçici olarak askıya aldı.

Fiat işlemlerine şifre sunan kripto alışverişi geleneksel fiat bankacılığına güveniyor. Ancak şifreli eşzamanlamanın anonim doğası, işlemlerin tersine çevrilmesi zor olduğu için işlem yapmak daha riskli olduğu anlamına gelir.

Bulgaristan’da bu hafta büyük bankalar bu riski zorla ortadan kaldırmaya karar verdiler. Bulgar kripto borsalarında tutulan hesapları durdurmak için çabucak hareket, Bulgaristan’ın en büyük bankalarının yaptığı eşgüdümlü bir karartı.

Hareket, açık hükümetin herhangi bir kararı veya yönetmeliği ile ilgisizdi. Katılımcı bankalar, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinde işlem yapmamak yoluyla riski azaltmaya çalışıyor gibi görünmektedir.

Tam olarak kimin karıştığı?

Bulgar Bitcoin forumunun yöneticisi tarafından gönderilen bir mesaja göre, bankalar faaliyetleri Bitcoin’in alım satımı ile ilgili olan tüm şirketlerin hesaplarını kapattı. Fibank’a ek olarak, etkilenen şirketler Birleşik Bulgar Bankasını (UBB) hesapları bloke eden bankalardan biri olarak belirttiler.

Etkilenen bir şirketin idare müdürü Neven Dilkov, Bitcoin forumunun aynı dergisindeki görevinde UBB’nin hesaplarını engellediğini ancak ülkedeki tüm bankaların bu sert tutumu almadığını yazdı:

“Societe Generale ve Pire ile ayrı ayrı konuştum ve her iki bankanın kripto para birimleri ile çalışan şirketlerle ilgili bir problemi olmadığını” belirtti.

Bu haftaki saldırıdan etkilenen şifre değişimi arasında Cix.bg , Crypto.bg ve Cryptobank.bg yer alıyor . Sitelerine göre, ikincisi hala ticaret için açık ancak fonları yalnızca ePay üzerinden kabul ediyor.

Artı, Bitcoin’e ek olarak, exchange de CryptoKitties’in neden olduğu aşırı yük nedeniyle Ether’daki ticareti geçici olarak askıya aldı .

Fiat için Bitcoin satın almak isteyen Bulgarlar, Coinbase ve LocalBitcoins yoluyla bunu hala yapabilirler.

Ayrı bir gelişmede, Bulgaristan ve Bitcoin geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında yapılan hükümet baskını yüzünden başlıklar verdi. Bitcoin fiyatındaki son yükselişle Mayıs ayında Bulgar kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bir dizi baskınla ele geçirilen 200.000 Bitcoins şu anda 3 milyarın üzerinde bir değere sahip.

Bu toplam, tüm ele geçirme sadece 500 milyon dolar değerinde olduğunda, baskınların yapıldığı zamandan altı kat arttı. Bulgar hükümetinin elindeki para ile ne yapmayı planladığı belli değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here