Artan İşlem Maliyetleri Bitcoin’in Fiyatını Alt Üst Edebilir: CME Ekonomist

0
14

Bir CME Grubu ekonomisti, artan işlem maliyetlerinin patlama tehlikesine neden olabileceğine inanıyor.

ABD türevleri değişim operatörü CME Group’un icra direktörü ve kıdemli ekonomisti olan Erik Norland, bitmiş eşya işlemlerinin yükselen maliyetinin beklenmedik fiyat düşüşünün erken bir göstergesi olabileceğini teorik bir yazı yayınladı.

Ortalama işlem maliyeti, madencilik gelirini (hem işlem ücretleri hem de blok ödülleri içerir) ağ üzerinden yapılan işlem sayısına bölmek suretiyle hesaplanır. Benzer şekilde adlandırılmış olmasına rağmen, işlem maliyetinin, yalnızca bit kanalının kullanıcılarının işlemlerini blok zincirine kaydetmek için ödediği ücretten alınan ortalama işlem ücretinden farklı bir metrik olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Günümüzde madenciler, işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirin sadece% 9’unu kazanmaktadır; geri kalanı blok ödülü ile sübvanse edilir. Bu nedenle, birçok kullanıcı hala ücretlerin çok yüksek olduğunu protesto etmesine rağmen, ortalama işlem ücreti işlem maliyetinden çok daha küçüktür.

Norland, hem 2010 hem de 2013 yıllarında, ortalama işlem maliyetinin ciddi fiyat düzeltmelerinden hemen önce yükseldiğini, belki de bit eşininin gerçek şebeke hizmetine göre aşırı alım yaptığını belirttiğini belirtti. 2010 yılında, işlem başına maliyet, daha sonra yaklaşık 30 Dolar değerinde olan bit eşik fiyatı ile pariteye ulaştı. 2013’te bitoin, bitkinin döviz Mt.’nin çöküşünden önce 1.000 dolara fırladı. Gox ve işlem maliyeti 80 TL kadar yükseldi.

 

Norland’ın “bitcoin” için “can sıkıcı” olduğunu ve “başka bir düzeltme yapabileceğini” belirten bir faktör olan Blockchain.info verilerine göre, mevcut boğa piyasası işlem başına maliyeti yaklaşık 74 dolara yükseltti.

“Bu yazı itibariyle şu an yaklaşık 10.000 dolarlık fiyatla, talep miktarı ve fiyatları çökmeden pazar, 80 $, 100 $ veya daha fazla işlem maliyetlerini sürdürebilir mi?” Diye soruyor. “Şu anda bu sorunun cevabı bilinmiyor, ancak muhtemelen 2018 veya 2019 yıllarında bir noktada bulacağız.”

Tabii ki, Norland’ın araştırması, bitkinin bir dereceye kadar 2010 ve 2013 yıllarından farklı şekilde kullanıldığı gerçeğini hesaba katmıyor. Kullanıcılar yıllardır bitsoy’u bir değer deposu olarak görmeye başladılar – bir çeşit “dijital altın”. Bu faktör, artan ücretlerle (USD eşdeğeri ile karşılaştırıldığında), kullanıcıların çok daha küçük bir yüzdesine düzenli, küçük değerli işlemler yapmasına neden oldu. Sonuç olarak, mevcut işlem maliyetlerini 2010 ve 2013 yıllarına ait verilerle karşılaştırmak, elma ve elma karşılaştırması olmayabilir.

Yine de araştırma, tüccarlara ilginç bir veri noktası sunuyor, özellikle de CME ve diğer Chicago değişimi Cboe bu ayın ilerleyen saatlerinde bit sondajını başlatmaya hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here