Dijital Para ile Kripto Para Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
15

Şifreleme, bir çeşit dijital para birimi olmasına rağmen bazı temel farklılıklar vardır.

Yapısı. Dijital para birimleri merkezileştirilmiştir; ağdaki işlemlerin durumunu düzenleyen bir grup insan ve bilgisayar var. Kripto para birimleri merkezi olmayan ve düzenlemeler topluluğun çoğunluğu tarafından yapılır.

Anonimlik. Dijital para birimleri kullanıcı tanımlama gerektirir. Kendinizin bir fotoğrafını ve kamu yetkilileri tarafından verilen bazı belgeleri yüklemeniz gerekecek. Satın alma, yatırım yapma ve kripto para birimlerine ihtiyaç duymayan diğer işlemler bunlardan hiçbirine gerek duymaz. Bununla birlikte, kripto para birimleri tamamen isimsiz değildir. Adreslerde ad, konut adresi vb. Gibi gizli bilgiler bulunmamakla birlikte, her işlem kaydedilir; gönderenler ve alıcılar kamuya açıktır. Böylece tüm işlemler izlenir.

Şeffaflık. Dijital para birimleri şeffaf değildir. Cüzdan adresini seçip tüm para transferlerini göremezsiniz. Bu bilgiler gizli bilgilerdir. Kripto para birimleri şeffaftır. Tüm gelir akışları halka açık bir zincire yerleştirildiğinden herkes herhangi bir kullanıcının herhangi bir işlemini görebilir.

İşlem manipülasyonu. Dijital para birimleri, sorunları ele alan merkezi bir yetkiye sahiptir. Katılımcı veya yetkililerin talebi üzerine veya dolandırıcılık veya para aklama şüphesiyle işlemleri iptal edebilir veya dondurabilir. Kripto para birimleri topluluk tarafından düzenlenir. DAO’nun kesilmesi gibi bazı örnekler olmasına rağmen, kullanıcıların Blockchain’deki değişiklikleri onaylamaları pek olası değildir. Bununla birlikte, para miktarı belirgindi ve karar kesin değildi.

Hukuki özellikler. Çoğu ülke, dijital para birimleri için bazı yasal çerçeveye sahiptir; diğer bir deyişle, Avrupa Birliği’ndeki 2009/110 / EC sayılı Direktif veya ABD’deki Tekdüzen Ticari Tüzük Madde 4A’dır . Aynı anda şifre dövizleri hakkında da diyemeyiz. Çoğu ülkede, resmi statüsü tanımlanmamıştır. Yasal çerçevenin oluşturulması yalnızca süreçte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here