Nasıl Bitcoin Alabilirim?

0
22

Bitcoin yatırımına başlamak isteyen okurlarımız için bir rehber hazırlamak istedik. Öncelikle burada anlatılanların tamamen bir rehber olduğunun ve yatırım (al/sat) konusunda bir yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizmek isteriz.

Bitcoin alım satımı için Türkiye’de faaliyet gösteren bitcoin ya da diğer dijital para birimi borsalarını kullanmak zorundayız. Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren bitcoin borsaları şunlar

Paribu
Btcturk
Koineks
Koinim
Bitturk
Vebitcoin

Bu borsalara ilk girdiğinizde yapmanız gereken ana sayfadaki üyelik formunu doldurmak. Verdiğiniz bilgiler daha sonra teyit edilmesi gerektiğinden gerçek ad soyadınızı kullanmanızı öneririz.

Üye olduktan sonra mail ya da cep telefonunuza gelen aktivasyon kodu ile üyeliğinizi tamamlıyorsunuz. Ancak bu sizi başlangıç seviyesinde bir üye yapıyor ve günlük/aylık para yatırma-çekme, bitcoin alım satım limitleriniz çok düşük seviyelerde oluyor. Hesabınızı onaylatarak bu limitlerin yükselmesini sağlayabiliyorsunuz.

Hesap onayı için kimlik fotoğrafınız, faturanız ve boş bir A4 kağıdına bir dilekçe yazarak selfie çekmeniz gerekebilir. Bunlar da bazı borsalarda farklılıklar gösterebiliyor. Bu bilgileri direkt cep telefonu kameranız ile çekip yollayabiliyorsunuz.

Hesabınız onaylandıktan sonra borsaya bitcoin alımı yapabilmek için para transferi yapmanız gerekmekte. Para Yatırma/Çekme bölümünden kaç TL yatıracağınızı girdiğinizde borsa size hangi bankaya hangi açıklama kodu ile parayı yatırmanız gerektiğini gösteren bir mesaj ve bilgilendirme notu gösterecektir. Bunu mail yoluylada bilgilendiren borsalar var.

Daha sonra havale/eft yoluyla bize verilen Hesap isim ve IBAN bilgilerine yatırmak istediğimiz tutarı ve açıklama kodunu girerek parayı yolluyoruz. (Açıklama bölümüne yazılan kod burada önemlidir)

Borsaların işlem yoğunluğuna göre 15 ile 1 saat içinde (mesai saatleri içinde) paranız hesabınızda onaylanarak bakiyenizde görünecektir. Daha sonra borsadaki bitcoin al, Market gibi linklere tıklayarak o andaki bitcoin fiyatına göre alım teklifimizi girebiliriz.

Örneğin 1 bitcoin (BTC) 66500 TL ise siz alım teklifini istediğiniz fiyattan verebilirsiniz mesela 65500 TL. Ne kadar alım yapacağınızı da bakiyenize göre belirlersiniz.

Mesela hesabınızda 30000 TL var ve 1 BTC fiyatını 65500 girdiniz: Bu 0.458 BTC eder ancak bundan borsanın alım satım komisyonunu da çıkarsanız muhtemelen 30000 TL ye 0.4579 BTC alabilirsiniz. Tabi eğer 1 BTC bu fiyata inerse.

Bazı borsalarda ise Kolay Al/Sat bulunuyor. Kolay al ya da sat kullanırsanız borsada daha önce girilen emirlerin sıralanışına göre mevcut değerin 3 aşağı 5 yukarı daha fazla ya da daha az BTC alıp satabilirsiniz. O yüzden burada tahmini alınacak BTC miktarı yazar ama gerçek alabildiğiniz miktar daha farklı olabilir. Kolay Al/Sat yapmanızı önermem. Eğer bu cüzi miktarlar sizin için önemli değilse kullanabilirsiniz.

Emir gerçekleşirse BTC bakiyeniz de değişmiş olacak ve artık bitcoin sahibi oldunuz.

Daha sonraki yazılarımızda nasıl bitcoinlerimizi saklayacağımız konusunda da bilgi vereceğiz. Sitemizi takipte kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here