Bitcoin Madenciliği Nedir?

0
15

Madencilik Nedir?

Bitcoins’i elde etmenin üç temel yolu vardır: Bir değişim üzerine satın almak, onları mallar ve hizmetler için kabul etmek ve yenilerini çıkarmak. Madencilik, Bitcoin’in, Blockchain adı verilen muhasebesine işlem kayıtları ekleme sürecidir. Her işlem onaylanabilir ve şebekenin her bir kullanıcısı bu kasaya erişebilir. Ayrıca meşru Bitcoin işlemlerini, daha önce başka bir yerde harcanmış olan yeniden para harcama girişimlerinden ayırmak için kullanılır.

Madencilik – bilgisayar işlem gücü kullanarak kayıt tutma işlemi.

Blockchain – her Bitcoin işleminin kayıtlarının tutulduğu genel bir KAYIT defterİ.

Blockchain’e böyle ad verilir çünkü bu, kelimenin tam anlamıyla bir blok zinciri olup, bunlar belirli bir süre boyunca yapılan işlemlerin listesidir. Bir blok işlemler üretildiğinde, madenciler bunu bir süreç aracılığıyla gerçekleştirdiler. Bloktaki bilgilere karmaşık bir matematiksel formül uyguluyorlar, daha sonra bunu ‘karma’ adı verilen çok daha kısa, görünüşte rastgele harfler ve sayı dizisi haline getiriyorlar.

Hash – herhangi bir boyuttaki veriden oluşturulabilen ve sabit uzunlukta ve rasTgele basamaklardan oluşan benzersiz bir dizi.

Karma, sadece işlem bloklarından gelen bilgi içermez, bazı diğer veriler de kullanılır. En önemlisi, Blockchain’de saklanan bir önceki bloğun karması dahildir.

Bir işlem bloğu gibi bir veri kümesinden bir karma üretmek nispeten kolay olsa da, yalnızca karma dizisine bakarak hangi verilerin kullanıldığını bilmek imkansızdır. Üstelik, her karma benzersizdir ve bir Bitcoin bloğunda sadece bir karakteri değiştirmek hash sırasını tamamen değiştirir.

Hash md5, a table with examples of inputs and outputs

Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi, girdi olarak ne kadar veri kullanılmış olursa olsun, karma daima aynı uzunlukta kalacaktır.

Ödüller

Esasen madenciler, Bitcoin topluluğuna her işlemi teyit ederek ve her birinin meşru olduğundan emin olarak hizmet ediyorlar. Hepsi de maden bloklarına özel olarak yazılmış yazılımları kullanarak birbirleriyle rekabet eder. Yeni bir blok her kapatıldığında, madenciğin doğru bir hash sırası başarıyla yarattığı anlamına gelir; bu, bir ödül alır.

Ekim 2017’den itibaren, lütuf her blokta 12.5 Bitmikasyondadır ve bu değer her 210.000 blokta yarısı kadar azalacaktır. Bitcoins’in toplam sayısı sınırlıdır, bu nedenle madalyonlar ne kadar fazla maden çıkarıldıkça, her biri daha değerli olur. Böylelikle, blok başına Bitcoins miktarı kaçınılmaz olarak düşmesine rağmen, madencilerin ödüllerinin değeri muhtemelen aynı hatta artacak.

Normalde, bir bilgi topluluğundan bir karma üretmek son derece kolay olur, bilgisayarlar bu konuda gerçekten çok iyi. Bu nedenle, kullanıcıların saniyede binlerce işlem bloğunu karalamasını ve mevcut Bit sıkışmalarını birkaç dakika içinde yok etmesini önlemek için Bitcoin ağının kasıtlı olarak süreci daha zor hale getirmesi gerekir.

Komplikasyonlar

Bu, gerekli bir ‘İş Kanıtı’ vasıtasıyla yapılır. Hizmet talep eden kişiden bir miktar çalışma gerektiren, genellikle işlem süresini bir bilgisayarın gerektirdiği bir sistemdir. Bir çalışma belgesi üretmek, olasılığı düşük olan rasgele bir süreçtir, bu nedenle, geçerli bir çalışma belgesi oluşturulması için normalde çok fazla deneme yanılma gerekir. Bitcoins söz konusu olduğunda, hash işin kanıtı olarak hizmet eden şeydir.

İş Kanıtı – hizmet talep eden kişiden bir miktar çalışma istemek suretiyle hileli faaliyetlere karşı koruma sağlamak için kullanılan ve genellikle işlem süresini bir bilgisayar kullanması anlamında kullanılan ekonomik bir önlem.

Madenciliği daha da zorlaştırmak için, Bitcoin Zorluğu adı verilen bir süreç uygulanmaktadır. Bu, şimdiye kadar bulunabilecek en kolay blokla karşılaştırıldığında yeni bir blok bulmak ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür.

Bitcoin Zorluğu – Doğru karma dosyayı oluşturmak ne kadar zor olduğunu ölçer.

Bu önlem her 2016 blokta yeniden hesaplanmaktadır. Bir blok madenciliğin yaklaşık 10 dakika süreceği şekilde tasarlanmıştır. Daha fazla madenci katıldığında, blok üretimi oranı kaçınılmaz olarak artar. Ardından, zorluk seviyesi tekrar hesaplandıktan sonra, engelleme oranını dengelemek ve geri getirmek için yükselir. Sahte madenciler tarafından zorluk derecesini karşılamayan herhangi bir blok ağdaki herkes tarafından reddedilecek ve böylece değersiz hale gelecektir.

Dolayısıyla, bu işlem efor gerektirir ve bunun sonucunda yeni para birimi yavaş yavaş kullanılabilir hale gelir. Yeni madeni paraların hangi oranda altın gibi emtiaların toplandığı orana benzediği. Bu nedenle sürecin ‘madencilik’ olarak adlandırılmasının nedeni budur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.