Kripto Para Piyasası Çöküyor mu Yoksa Olgunlaşıyor mu?

0
4

2017, ana pazarın farkındalığını artırarak Bitcoin , Ethereum ve Ripple gibi büyük paralar için kripto pazarının atılım yılı oldu ve Blockchain teknolojisinin yenilikçi yeni uygulamaları etkileyici getiriler sağlamıştı . Daha da önemlisi, tüm ekosistem için bu kabarcı adım, yatırımcıların tarafında artan bir iştah ile tahrip olmanın bir belirtisi olmaksızın sürüyor.

Kripto pazarının geçtiğimiz yıl genişlediği zorlu hız, onun hıçkırıklığı ve şüphecilerin adil bir payı olmadan olmamıştır. Çoğu gazi için, kripto para birimleri için şu andaki çılgınlık, 90’lı yılların sonundaki delilik ve Dot-com balonunun son günlerini andırıyor.

Son birkaç aydaki işlem oynaklığı, artan spekülasyon seslerine yardımcı olmadı. Bu Bitcoin , değerinin neredeyse yarısı kadar tek bir günde düştü, ya da bu sadece benzer bir olay değil, büyük fiyat dalgalanmalarının hala büyük bir endişe olduğunu kanıtlıyor ve pazar inanılmaz derecede dengesiz. Diğerleri ise, ancak, sanayi bir kabarcıkla karşı karşıya kalsa bile daha olgun ve yenilikçi bir pazara neden olabilir.

Ronald Reagan’ın eski Yönetim Ofisi David Stockman :

“Temelde ağaçların gökyüzüne doğru büyüdüğüne kendilerini ikna eden, aptalca spekülatörler sınıfı … Muhteşem bir çarpışmada yanıp sönecek, bu son spekülatörler ellerini canlı bir şekilde yakacak ve öğrenecekler. Doğru ders. “

Sahtekârlardan uzaklaştıkça gözlemciler, sektörün istikrara kavuşacağını ve daha fazla ilerlemeye devam edeceğini iddia ediyor.

Charles Schwab’ın baş stratejisti Jeffrey Kleintop :

“… Bence bunu söylemek istersen Bitcoin kabarcığı farklı bir şey. Bitcoin fiyatları aniden düşecek olsaydı, çünkü finansal sistemden çok bağımsızydı, bu kendi başına bir şey. Henüz ekonomiye ve finansal yapının içine gömülmedi. “

Buna rağmen, tartışma tamamen siyah-beyaz değildir. Kripto ekosistemi, gerçek ürünler içermeyen şirketler, yeni ICO’ların endişe verici oranı, artan sayıda dolandırıcılık ve başarısız lansmanlar için kabarcık orantısız değerleme işaretleri gösterdi; ancak aynı zamanda daha istikrarlı bir gelecek işaretleri gösterdi.

JP Morgan’ın finans müdürü Marianne Lake :

“Gelecekte düzgün şekilde kontrol edilen ve düzenlenen dijital para birimleri için potansiyel kullanım durumlarına çok açık görüşlü davranıyoruz.”

Geleneksel borsalar gittikçe daha çok alakalı araçlar sunarken, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük madeni paralar finansal ana akımına yavaşça giriyor ve tüccarlar ödemeler için daha fazla kripto para birimi kabul etmeye başlıyor. Bununla birlikte, soru geçerli bir soru olmaya devam ediyor – kripto pazarı patlama noktasında mı yoksa sonunda büyüyor mu?

Patlamaya binmek

Kripto ekosisteminin büyük bir balonun ortasında olabileceğine dair birkaç gösterge var. Durum defalarca Dot-com balonuyla karşılaştırıldığında bazı durumlarda benzerlikler görülebilir. Potansiyel olarak devrim niteliğinde yeni bir teknolojinin heyecanıyla hareket eden yatırımcılar gökyüzüne vaat eden ancak hiçbir şey sağlamayan büyük firmalara milyonlarca para yatırdı.

The Dot-com bubble

Dot-com kabarcık [Resim: Business Insider]

90’lı yıllar Internet’in yükselişi ile ilgiliydi ve şu anki pazar, çoğu şifreli para biriminin altında yatan mimari Blockchain’e dayanıyordu. Kripto para birimleri için piyasa değeri, son bir kaç ay içinde 700 ila 800 milyar doları bulan vahşi dalgalanmalara rağmen , 1 dolarlık göstergeye yaklaşmaya devam ediyor.

Coinmarketcap

Resim: Coinmarketcap

Dahası, kripto değerlemelerindeki mevcut patlama büyük oranda tamamen düzenlenmemiş bir ekosistem tarafından yönlendirildi. En prestijli uygulamaları en iyi ihtimalle şüpheli olsa da, en gösterişli varlıkları ödülliyor gibi görünüyor. Bu, birçok Blockchain merkezli şirketin büyüdüğü büyümüş sermayede açıktır. 2017 yılının ikinci çeyreğinde ICO’lar , finansmanında yaklaşık 800 milyon avro kaynak harcamışlar ve ilk altı ayda 1,3 milyar sermaye bulmuşlardır.

Bireysel olarak, en büyük kripto para birimleri, sadece bir yıl önce tasarlanmayan değerlemelere ulaştı. Piyasa değeri ile ilk ve en büyük kripto alışverişi yapan Bitcoin, son 12 ay içinde yüzde 1,700’ü aştı ve 800 dolardan biraz yüksek bir seviyeye yükselerek daha düşük seviyeye inmeden önce 20,000 dolara yükseldi.

Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum, 2017’de benzer yörüngeleri gördüler ve göstergeler büyümenin devam ettiğine işaret ediyor. Bir kabarcık belirtileri var ve bu güncel patlamanın sürdürülemez olduğu görünüyor. Bununla birlikte, gerçeklik çeşitli nedenlerle farklılık gösterebilir. Güney Kore’nin kriptokrasi ticareti yasağı konusundaki iddiaları sonrasında Ripple’nin değerlemesinde bir kaza yaşanması sonucu kurulda yaşanan son dalgalanma, endüstrinin büyük dalgalanmalara maruz kaldıklarını gösteriyor.

Ripple Charts

Resim: Coinmarketcap

Öyle olsa bile, düşüşler tarihsel olarak son aylarda yukarı yönlü düzeltmelerin ardından piyasanın kalıcı gücünü gösteriyor.

Daha olgun bir kripto pazarı

Bir baloncuğun çığlıkları yükseldiğinde bile kripto pazarı olgunlaşma yönünde eğilim gösterir. Birincisi, hükümetler kripto para birimleri potansiyelini tanımaya başlıyor ve bunları bir şekilde kucaklıyorlar. Japonya , Bitcoin’i 2017 yılında yasal bir ödeme yöntemi olarak tanımış ve sınırlar içinde çalışacak çeşitli kripto değişimi belgelerini onayladı. Rusya , kendi kripto para birimi CryptoRuble’yi yaratma planlarını açıkladı ve hatta Venezuela bile kendi madeni paraları başlatmayı planladığını açıkladı.

Diğerleri, artan istikrarın daha fazla kabul edilmesine yol açacağını umarak kripto pazarını düzenlemeye başladı. AB ve birçok Asya ülkesi, piyasaya biraz sipariş vermek için yeni kanunlar çıkardı . ABD’de bile, büyük borsalar, daha kurumsal yatırım katılımı araçları olarak Bitcoin vadeli işlemlerini sunmaya başladı.

Dennis Gartman , ekonomist ve emtia analisti The Gartman Letter editörü:

“Bu [şifreleme] Cboe tarafından bir miktar meşruiyet kazanıyor.

… Vergilerden kaçınmak için caddeler olmayı bıraktıklarında, uyuşturucu satıcılarının ticaret yaptığı ve işlem yapacakları yer olmadığında, vergilerini ödemeye başladıklarında ilgimi çekeceğim. “

Ancak daha da önemlisi, işletmeler ve girişimciler pazarın altta yatan teknolojisi olan Blockchain’i kucakladı ve gelişen bir uygulama ve hizmetler ekosistemi yarattı.

Şirketler kriptokurritlerin spekülatif kazanımlarına dayanmak yerine Blockchain’in yeteneklerini kullanmanın daha iyi yollarını buluyor. Zaten birçok şirket, daha iyi anlaşmalar yapmaktan (örneğin, basit akıllı sözleşme yaratma hizmeti sunan Jincor gibi şirketler) finansman ve bulut depolaması gibi hizmetlere daha iyi erişim imkânı sağlamaktan çok sayıda geleneksel ticari faaliyeti iyileştiren çözümler sundu. SelfKey gibi diğerleri, bireyler için daha iyi kimlik tanımlama şekilleri üretmeye odaklanmışken, Cryptopay gibi blok zinciri başlatan şirketler kripto para birimleri ile ödemeleri kolaylaştırıyor. Üstelik finansal alanda Legolas gibi işletmeler de varlık yönetimi ve yatırım platformlarını geliştiriyor.

Bu uygulamalar hızla popülerlik kazanmakta ve yeni şirketler, hizmetlerini bu mimariye götürmenin çeşitli yollarını bulmaktadır. Bununla birlikte, birçok engeli var, Blockchain yeni bir gelişme ve işe alım gerektirir.

Halen, çoğu şirket hala Ethereum’un ERC-20 protokolüne ve yeni uygulamalar oluşturmak için akıllı sözleşmelere güveniyor ancak bu paradigma devasa boyuttadır. Bunun yerine, bazı şirketler zaten Blockchain tabanlı uygulamaları geliştirmek için daha iyi yollar gösterdi.

Bu yeni dönem sektörü zaten vaat etti ve yeni uygulamalar ekosistemi daha da genişletiyor. Örneğin Qtum, geliştiriciler için büyük Blockchains ile çalışmak için uygun Blockchain uygulamaları oluşturmak için mobil ve IoT hizmetleri ile uyumlu uyumlu bir altyapı sağlar. Şirketin çift mimarisi, platformlar arasında akıllı sözleşmelerin kullanılmasına izin vermek için Bitcoin Core ve Ethereum Sanal Makinesi’ni temel almaktadır. Son teslim edilen sonuç, Blockcheain’in itirazını genişletirken Ethereum’un yeteneklerini aşan çapraz zincir işlevselliği olan daha hafif bir üründür. Şirket, önemli bir taahhüt gösterdi ve yatırımcıların ilgisini çekti ve Aralık 2017’de% 200’lük bir artışla değerlemeyi ödüllendirdi.

Qtum Charts

Resim: Coinmarketcap

En önemlisi, kripto para birimleri gerçek kullanım durumlarını bulmaya başlıyor. Ripple, bankacılık ve iş dünyası işlemlerinde niş oymalarında başarılı olmuştur. Bitcoin Cash, Bitcoin’in eksikliklerinin çoğunu bir ödeme yöntemi, yani ölçekleme ve işlem hızı olarak çözmeyi vaat ediyor. Bu arada Ethereum, uygulama geliştirme için bir altyapı olarak değerini kanıtlamıştır.

Kriptokrasi piyasasındaki yüksek oynaklığa rağmen, 2017’deki kapsamlı eğilim ezici bir çoğunlukla olumlu olmuştur. Endüstri daha yaygın kabul görür hale geldiğinde, son volatilite dalgasını belirgin bir şekilde istikrara kavuşturmaya yardımcı olabilir.

2018 umut verici olabilir

Kripto pazarının, gökyüzü yüksek değerlemeleri ve geçmişin maniasıyla yarışan hızlı bir büyüme hızı dahil olmak üzere hala oldukça kararsız olduğunu gösteren işaretler var, ancak 2017 hala güçlü bir nota kapandı.

Bununla birlikte, önümüzdeki yıl başarı büyük ölçüde evlat edinme üzerinde olacaktır. Ve spekülasyon dalgalarına dayanabilecek bir pazar. Bitcoin değerlemeleri oldukça uçucu halde kalırsa, yatırımcılar ve borsalar sonunda korkacak ve ticaret düşebilir. Daha geniş pazarın yaşadığı son aşırı salınımlar, mevcut patlamanın ne kadar tehlikeli olduğunun altını çiziyor.

Bitcoin Charts

2013’ten bu yana Bitcoin fiyat hareketini gösteren grafik

2018, endüstri için çok önemli bir yıl olmasını umuyor. Bir kabarcık çökmesi korkuları arttıkça, pek çok kişi iyimser bir yaklaşım izliyor. Onların gözünde, ekosistem bir temizlik için olgunlaşıyor ve performansı düşük olanları ve sürdürülemez projeleri kaldırmak, gerçek yarışmacıların büyümesini sağlayabilir. Dahası, bir konsolidasyon dalgası ve bu alana kurumsal yatırım girişi, daha geniş kabul ve daha istikrarlı bir pazar açabilir.

Kripto piyasası büyümekle birlikte, sürdürülebilirliği göstermeli ve daha iyi bir değiştirilebilirlik sağlamalıdır. Daha fazla şirket, kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi için etkili kullanımları gösterdikçe, genel ekosistem kendi doğal faydalarındaki farkındalık geliştikçe dengelenmeye ve genişlemeye devam etmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here